Kontakt

Utbildningskansliet samordnar kandidat- och masterutbildningen i biologi vid Lunds universitet. Vi hjälper dig med intyg, registrerar och rapporterar studieresultat etc. Tillsammans med studenter och lärare planerar och utvärderar vi också den biologiska utbildningen i Lund. Våra studievägledare tillhandahåller information om kurser och program och hjälper dig att planera dina biologistudier.

Studievägledare:

Lotta Persmark
Tel: 046-222 37 28
E-post: Lotta.Persmark@biol.lu.se 

Studievägledare och internationell koordinator:

Christina Ledje
Tel: 046-222 73 16
E-post: Christina.Ledje@biol.lu.se

Utbildningsadministratör:

Jóhanna B Jónsdóttir
Tel: 046-222 73 15
E-post: Johanna_B.Jonsdottir@biol.lu.se

Studierektor:

Jep Agrell
Tel: 046-222 73 17
E-post: Jep.Agrell@biol.lu.se

Ekonom:

Cecilia Lönnqvist
Tel: 046-222 73 18
E-post: Cecilia.Lonnqvist@biol.lu.se

Huvudstudierektor:

Carin Jarl-Sunesson
Tel: 046-222 01 24
E-post: Carin.Jarl-Sunesson@biol.lu.se

Studierektor forskarutbildningen:

Karin Rengefors
Tel: 046-222 84 27
E-post: Karin.Rengefors@biol.lu.se

Studierektor forskarutbildningen:

Nora Ausmees
Tel: 046-222 31 02
E-post: Nora.Ausmees@biol.lu.se


Tillbaka

Sidansvarig: Inger Ekström
Frågor om webbplatsen: Webbgruppen
Ansvarig enhet: Biologiska institutionen

Uppdaterad: 2014-01-20

 

Öppettider:

Måndag 9.00-16.00
Tisdag 10.30-16.00
Onsdag 9.00-16.00
Torsdag 9.00-16.00
Fredag stängt

Kontaktinformation

Utbildningskansliet
Sölvegatan 37
223 62 Lund

Telefon
046-2227315--046-2227318

Fax
046-2224206

Internpost

Hämtställe 50

PRAO-samordnare

Caroline Isaksson
Biträdande lektor
Evolutionär ekologi

Tel:
+46462221780

E-post:
caroline.isaksson@biol.lu.se

Lunds universitet Box 117, 221 00 Lund. Telefon: 046-222 00 00